2 Haziran 2017 Cuma

Kumaş seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken detaylar , nevresimlerde kumaş çeşitleri..

Nevresim Takımlarında kumaş sıklığı ölçümü Lüp denilen özel mercekli aletlerle yapılmaktadır. Bu ölçümler ya 1 cm2'lik bir alan yada 1inç2'lik alandaki toplam iplik sayısı ölçülerek yapılır.

Polly Cotton ve Terry Cotton Nevresim Takımları

Genelde 49 telden oluşan nevresim takımlarıdır. Dayanıklılık ve kullanılabilirlik açısından ranforce kumaş ile karşılaştırıldığında biraz daha sert bir kumaştır. Pamuk ve Polyester karışımıdır.

Ranforce ( Pamuklu ) Kumaş

Ranforce örgü yapısı genel olarak 2 çözgü 1 atkı veya 1 çözgü 1 atkı şeklindedir. 1cm2'de ki iplik sayısı 55-70 tel arasındadır. Dolayısıyla daha kalın iplikler kullanılabilir.Bu özelliklerinden dolayı saten kumaş kadar yumuşak olmamasına rağmen fiyat olarak ve kullanışlılık açısından çok daha tercih edilen ürünler kategorisindedir.

Pamuk Saten Kumaş

Pamuk saten nevresim takımı dendiğinde akla ilk olarak yumuşak dokusu gelmektedir ve tercih edilme sebeplerinin başında bu gelir.Saten kumaşlarda 1cm2 içerisine 80-120 tel arasında iplik bulunur. Örgü yapısı ile 5 çözgü 1 atkı veya 7 çözgü 1 atkı şeklindedir.Bu kadar küçük alanda bu kadar çok ipliğin bulunması için doğal olarak çok ince iplik kullanılması gerekmektedir.Bunun sağladığı avantaj ise mamul kumaşta yumuşak bir tuşedir. Fakat hem ince ipliğin fiyatının yüksek olması hemde dokuma sıklığından dolayı dokuma makinesinin randımanının düşmesinden dolayı ortaya çıkan kumaş maliyetide yüksek olmaktadır.

Hiç yorum yok: